Sanering är en av många delar som Arnessons-koncernen erbjuder. Asbestsanering och PCB-sanering tillhör vår vardag.

Vi finns här tillgängliga med komplett sanering och avfallshantering. Ni kan känna er trygga med att vi utför arbetet med stor noggrannhet och många års erfarenhet inom dessa områden.

Inom asbestsanering har vi många uppdrag som gäller rörböjar, där asbest vanligtvis finns samlat. Förutom eternitplattor så kan exempelvis kakel, fix och fog innehålla asbest.

PCB lever fortfarande kvar i vårt samhälle trots att det redan år 1978 blev helt förbjudet i alla nyanvändning. Detta ämne finns fortfarande att hitta i miljön, då det har en lång nedbrytningstid. De byggnader som än idag har PCB kvar behöver saneras, samtidigt som fogmassor och byggmaterial med detta ämne ska lämnas som farligt avfall. Ämnet finns dock fortfarande kvar i miljön på grund av dess långa nedbrytningstid. Byggnader som innehåller PCB behöver saneras, PCB-haltiga fogmassor och byggvaror skall lämnas som farligt avfall.

 

 

 

 

 

 

Kontaktpersoner

Order och beställning

Karl-Henrik Olsson

Arnessons K.B.D

0586 - 582 20 / 076 - 833 48 52

karl-henrik@kbdemolering.com

Anders Augustsson

Arnessons Service AB

054 - 85 10 10 / 070 - 650 95 52

anders.a@arnessons.se

Arne Andersson

Arnessons Betongborrning AB

0554 - 40 000 / 070 - 551 41 53

arne@arnessons.se

Offert och kalkyl

Ulf Calais

Arnessons K.B.D

0586 - 582 20 / 070 - 665 82 20

ulf@kbdemolering.com

Peter Calais

Arnessons Service AB

054 - 85 10 10 / 070 - 650 95 51

peter.c@arnessons.se

Mario Larsson

Arnessons Betongborrning AB

0554 - 40 000 / 070 - 552 21 15

mario@arnessons.se