Arnessons är ett av de allra första håltagningsföretagen som blev Povel-diplomerat. Ett kvalitetsmärke framförallt mot våra kunder, så de vet vad de får. Det handlar om utbildning, miljö, kvalitet, arbetsmiljö.

Vår KÄRNverksamhet antyder på diamantborren som skapar kärnor. Detta bygger på att ta hål i betong. Runda eller fyrkantiga hål.

En av de mest bidragande faktorerna till vår stora framgång är vår förträffliga problemlösarinstinkt. Vi blir genom våra uppdrag väldigt innovativa och ligger i framkant kring att hitta fram till en framgångsrik lösning. Inom Arnessons-koncernen jobbar vi uppfinningsrikt och flexibelt.  Finns inte det vi behöver för att genomföra en specifik del i ett uppdrag – då ordnar vi så att det ”föds” en ny lösning för detta. Det händer också att vi tar patent på vissa nya produkter som kommer till under våra processer.

Kontaktpersoner

Order och beställning

Karl-Henrik Olsson

Arnessons K.B.D

0586 - 582 20 / 076 - 833 48 52

karl-henrik@kbdemolering.com

Anders Augustsson

Arnessons Service AB

054 - 85 10 10 / 070 - 650 95 52

anders.a@arnessons.se

Arne Andersson

Arnessons Betongborrning AB

0554 - 40 000 / 070 - 551 41 53

arne@arnessons.se

Offert och kalkyl

Ulf Calais

Arnessons K.B.D

0586 - 582 20 / 070 - 665 82 20

ulf@kbdemolering.com

Peter Calais

Arnessons Service AB

054 - 85 10 10 / 070 - 650 95 51

peter.c@arnessons.se

Mario Larsson

Arnessons Betongborrning AB

0554 - 40 000 / 070 - 552 21 15

mario@arnessons.se